
Možná si někteří z vás pamatují, že jako děti dostávali malé hnědé tabletky, které jste chvíli cucali, a poté je spolkli. Byl to vitamin B, jinými slovy B komplex a rodiče věděli, proč vám je dávají.
Do této skupiny patří: thiamin (B1), riboflavin (B2), niacin (B3), kyselina pantothenová (B5), pyridoxin (B6), kyselina listová/folát (B9), kobalamin (B12), biotin (B7). Všechny tyto vitamin mají obdobnou funkci, potravinové zdroje a projevy nedostatku či možné toxicity. Vzájemně velmi úzce spolupracují a jejich absence nebo naopak přítomnost navzájem, ovlivňuje jejich vstřebávání, metabolismu a vylučování. Nízký příjem jednoho z vitaminů B může znamenat nedostatek také těch dalších. Vzájemně se potřebují. To znamená, že jeden vitamin B potřebuje jiný vitamin B ke své aktivaci nebo produkci. Všechny vitaminy B jsou rozpustné ve vodě. Nejčastější deficit způsobuje zánět jazyka, zarudlé rty, popraskané koutky úst. Z těch vážnějších onemocnění z nedostatku to může být: beri beri, ariboflavinosa, pelagra.
Níže vám stručně popíši funkci vitaminu B1, B2, B3, B5 a v části druhé, v dalším článku popíši vitaminy B6, B9, B12, B7. Pokud byste měli nějaké dotazy, tak neváhejte poslat komentář.
Thiamin (B1)
- Ničí se tepelnou úpravou a v těle ho najdeme zhruba 30 mg.
- Nejvíce se koncentruje ve svalech, srdci, játrech, ledvinách a mozku.
- Působí jako koenzym v metabolismu sacharidů a aminokyselin, při syntéze nukleových a mastných kyselin nebo také při indukci nervového impulzu či dobrovolného svalového pohybu.
- Má významnou roli v nervovém systému (nezbytný pro tvorbu neurotransmiteru acetylcholinu) či zažívacím traktu (součást syntézy kyseliny chlorovodíkové).
- Je důležitým nutrientem při ochraně oční retiny (zabraňuje vzniku katarakt) a zabraňuje zvyšování hodnot ranní glukózy a inzulinu (nesnižuje však hyperglykemii).
- Nejlepším zdrojem: kvasnicová pomazánka (vegemite, marmite) – (10mg na 100g), spirulina (2mg na 100g), sušená rajčata, pekanové ořechy a kešu (1mg na 100g). Doporučená denní dávka je 1,2 mg.
Riboflavin (B2)
- Je odolný vůči vysokým teplotám, rozkládá se působením světla.
- V těle je rychle využíván a ukládá se ho velmi málo v játrech, srdci a ledvinách.
- Působí jako antioxidant, pomáhá regulovat funkci nadledvin a hraje roli v tvorbě a aktivitě hormonů štítné žlázy, je esenciální pro normální tvorbu a růst tkání (vlasy, nehty, kůže, pojivové tkáně), dále pro tvorbu červených krvinek, imunitních buněk.
- Jeho nedostatek může narušit mnohé enzymové systémy, má negativní vliv na vstřebávání železa, jeho zvýšenou ztrátu v zažívacím traktu a také využití železa v syntéze hemoglobinu.
- Působí pozitivně při léčbě: migrény, metabolických poruch, hypertenze, poruchách rohovky.
- Zlepšuje stav pokožky, podporuje paměť, udržuje zdravé nehty, vlasy, sliznice, podporuje imunitní systém.
- Nejlepším zdrojem: spirulina (4mg na 100g), hovězí maso (3mg na 100g),kuřecí maso tmavé (2mg na 100g). Doporučená denní dávka je 1,3 mg.
Niacin (B3)
- Je rezistentní vůči teplu, světlu, vzduchu, kyselému i alkalickému prostředí.
- Nejvyšší koncentrace se nachází v: játrech, ledvinách, srdci a ve svalech.
- Je nepostradatelný pro funkci nejméně 4 skupin enzymů (buněčná signalizace, buněčná diferenciace, transkprice, apoptóza, oprava DNA).
- Je nezbytný pro: syntézu všech makromolekul, včetně mastných kyselin a cholesterolu, pro tvorbu kortizolu, tyroxinu, inzulinu a pohlavních hormonů, pro syntézu červených krvinek, pro tvorbu kyseliny chlorovodíkové a žluče (spolu se zinkem).
- Pozitivně působí při prevenci onkologických onemocnění – ovlivňuje mechanismy udržující stabilitu genomu (upozornění: neznamená to, že onko nemoci vyléčí nebo, že úplně dokáže zabránit vzniku, ale je to jeden ze spousty dalších činitelů v prevenci), pozitivně působí při diabetu 1. typu (dokáže chránit beta buňky ve slinivce).
- Lze ho využít dále při: hypoglykemii, náladovosti, nespavosti, akné, migrénách či revmatoidní artritidě.
- Nejlepší zdroje: rýžové otruby (34mg na 100g), kuřecí prsa, buráky (15mg na 100g), tuňák (13mg na 100g), krůtí maso, pohanka (7mg na 100g). Doporučená denní dávka je 16 mg.
Kyselina pantothenová (B5)
- Nestabilní při vysokých teplotách, ničen v kyselém a zásaditém prostředí.
- Nachází se všech buňkách organismu jako koenzym A.
- Je nezbytný pro chemické reakce, syntézu tuků, hormonů a reakci na stres (důležitý pro správnou funkci nadledvinek), pro metabolismus aminokyselin, nervový a imunitní systém a také zažívací trakt.
- Pozitivně působí při hojení ran (urychluje hojení otevřených ran a zvyšuje pevnost zhojené tkáně) a při vysokém cholesterolu u diabetických a prediabetických jedinců (působí zde derivát kyseliny pantothenové a nutno konzultovat s lékařem, jestli je vhodný).
- Další využití lze najít u: alergie, stresu, kožních problémů, zažívacích problémů.
- Nejlepší zdroje: avokádo (2mg na 100g), sýr feta, kuře, jogurt (1mg na 100g). Doporučená denní dávka je 5 mg.
Napsat komentář