
Jak jsem slíbila, tak ve druhé části o vitaminech sk. B se zaměříme na: B6, B9, B12 a B7. Takže vzhůru do toho 🙂
Pyridoxin (B6)
- Je stabilní v kyselém prostředí, podléhá oxidaci při vaření, na světle a v alkalickém prostředí.
- Nejvyšší koncentrace se nacházejí v mozku.
- Je potřebný pro: více než 100 enzymatických reakcí v těle, ovlivňuje tvorbu vit. B3, hormonální funkci, nervovou funkci i funkci mozku, je důležitý pro tvorbu červených krvinek, metabolismus sacharidů a tuků a také pro syntézu nukleových kyselin.
- Jeho nutriční deficit je vzácný a rizikovou skupinu tvoří převážně alkoholici.
- Pomáhá při: premenstruačním syndromu (zmírňuje únavu, podrážděnost, depresi, chutě, náladovost, přecitlivělost, zadržování vody, bolesti podbřišku) – zde musím jen kvitovat, protože ho sama před menstruací užívám a opravdu mi pomáhá, pomáhá dále zmírňovat ranní nevolnosti při těhotenství, při depresích či syndromu karpálního tunelu.
- Dále lze využít při: otocích spojených s hormonální fluktuací u žen, alergiích, migrénách, artritidě, změnách nálad, kožních problémech.
- Nejlepší zdroje jsou: krůta, kuře, lima fazole, sušené meruňky, švestky (1mg na 100g)
- Doporučená denní dávka: 100 mg
Kyselina listová/Folát (B9)
- Má 2 formy:
- Kyselina listová – syntetický vitamin, je stabilnější formou vit. B9 (stabilní při teplotách do 100ºC, kyselém i zásaditém prostředí, pokud je chráněna před světlem). Ve stravě se nachází jen výjimečně. Do našeho těla se dostane nejčastěji ve formě doplňků nebo fortifikovaných potravin.
- Folát – nachází se přímo ve stravě (ničí se při vysokých teplotách, na vzduchu, světle a v kyselém i zásaditém prostředí). Nejvíce bioaktivním doplňkem je synteticky vyráběný methylfolát.
- Nejvyšší koncentrace se nachází v játrech.
- Je potřebný pro: metabolismus nukleových kyselin a aminokyselin. Hraje důležitou roli spolu s vit. B6 a B12 v regulaci homocysteinu. Je naprosto nezbytný pro správný vývin neurální trubice plodu.
- Nutriční deficit hrozí u osob konzumujících větší množství alkoholu nebo léky, které folát nadměrně využívají a samozřejmě u jedinců, kteří ho nekonzumují dostatek.
- Strava bohatá na folát je spojována se sníženým výskytem kardiovaskulárních onemocnění a je to také efektivní vitamin ve snižování bazálních hodnot homocysteinu v krvi, dále pozitivně působí při anemii, snížených kognitivních funkcích, oslabené funkci imunitního systému, či osteoporóze.
- Nejlepší zdroje jsou: slunečnicová semínka (237 mcg), wakame řasa (197 mcg), špenát (194 mcg, vše na 100 g)
- Doporučená denní dávka: 400 mcg (u těhotných žen 600 mcg jako minimum)
Kobalamin (B12)
- Je nestabilní na světle, při vysokých teplotách, v kyselém i zásaditém prostředí a v kontaktu s železem a mědí.
- 50-90% je uloženo v játrech.
- Je potřebný pro: syntézu nukleových kyselin (DNA/RNA), syntézu červených krvinek, funkci nervového systému (zabezpečuje zdravý vývoj nervového systému), je důležitý pro funkci některých specifických enzymů v procesu metylace.
- Nutriční deficit: nejčastějšími příčinami nedostatku je autoimunitní stav zvaný perniciózní anemie (progresivní ničení žaludečních buněk) nebo malabsorpce B12. Dále může vzniknout v důsledku nedostatečného přijmu ze stravy, a to hlavně u veganů, protože B12 se nachází pouze v živočišných zdrojích a je potřeba si to hlídat, dále malabsorpční choroby, resekce žaludku, AIDS, alkoholismus.
- Velmi dobře tento vitamin působí v prevenci proti: demenci a Alzheimerově chorobě, depresích, defektu neurální trubice, kardio onemocnění.
- Nejlepší zdroje jsou: škeble (84mcg na 100g), mušle (20,4 mcg na 100g), hovězí maso (2,1mcg na 100g).
- Doporučená denní dávka: 2,4 mcg (u jedinců nad 50 let by měl být doplňován formou doplňku nebo formou fortifikovaných potravin, kvůli možnému nedostatečnému vstřebávání.
Biotin (B7)
- Je nezbytný pro život všech organismů.
- Jeho funkce: je hlavním regulátorem genové exprese a kofaktorem mnoha enzymů.
- Jeho nedostatek je spojován s vypadáváním vlasů, dermatitidou, ekzémy, epileptickými záchvaty a dalšími neurologickými obtížemi.
- Je relativně stabilní v kyselém a neutrálním prostředí. Nestabilní při vysokých teplotách a v alkalickém prostředí.
- Pozitivně působí na vývoj plodu jako prevence vrozených vad.
- Velmi dobře působí na: lámavé nehty, diabetes (snížení krevní glukózy), roztroušenou sklerózu (stále ve stádiu výzkumu), alopecii u dětí.
- Nejlepší zdroje: vařená játra (27-35 mcg), vařené vejce (13-25 mcg), kvasnice2-14 mcg), avokádo (2-6 mcg, vše na 100g).
- Doporučená denní dávka: 30 mcg
Napsat komentář