Krásný sobotní den všem,
Je sice sobota většina z vás bude mít lepší věci na práci než si číst nové příspěvky, ale pokud máte relax den a nic neděláte a máte náladu si něco nového přečíst, tak směle do toho. Dnes bych se s vámi ráda podělila o poměrně diskutované téma v poslední době a to je intuitivní stravování. Často se mluví o tom, že bychom měli naslouchat našemu tělu a podle toho se stravovat. Jednoduše řečeno, dejte tělu, co samo chce a potom vám bude dobře. Budete se cítit plní energie, nebudete hladoví a nebudete příliš plní. Problém je ale ten, že málokdo to umí. Jsme ovlivněni potravinovým průmyslem, díky kterému a díky naší volbě, se naše chuťové pohárky nechaly oblbnout všelijakými aditivy, umělými chutěmi a dalšími podivnými dochucovadly. Často jíme polotovary, protože je to časově výhodnější místo toho, abychom jedli pestrou a co nejvíce čerstvou stravu. Navíc máme tu možnost jíst některé potraviny celoročně, i přesto, že není jejich sezóna. Takové možnosti jako jsou teď, dříve nebyly. Životní styl a možnosti se velmi změnily, což není špatné, protože se společnost stále někam posouvá. Jsme schopní se adaptovat na různé klimatické podmínky a způsob života.
Jak to ale celé udělat, jak máme naslouchat svému tělu a dávat mu, co chce?
Vybrala jsem pro vás několik tipů, jak se naučit naslouchat víc svojí intuici (ve stravování), které by vám mohly pomoct svým chutím více naslouchat.
1. Zkuste si 1-2 týdny zapisovat, co jíte. Kde jíte, kdy, a jak se u toho cítíte. Pointou zapisování je to, že zjistíte, jaké máte tendence, za jakých okolností (doma, v práci, venku), jakou máte motivaci (hlad, emoce, stres), jak se cítíte (smutek, radost, atd.)
2. Dbejte na svůj pitný režim – pijete dostatek vody? Pijete často kávu, čaj, alkohol, sycené nápoje? Jak vás to ovlivňuje?
3. Při jídle vnímejte jeho chuť, nespěchejte a mezi sousty pokládejte příbor. Já například jím často příliš rychle, ale pomáhá mi, když jím s někým a hned se moje tempo zpomalí.
4. Jezte do pocitu sytosti a přestaňte, když jste plní, ale ne přecpaní, že si musíte povolit kalhoty.
5. Přemýšlejte nad tím, jak se cítíte po jídle. Jestli se vám chce spát nebo jste naopak plní energie nebo jestli jste nafouklí. Tímto také zjistíte, jestli vám některé potraviny nedělají dobře.
Jakmile identifikujete některé zvyky a opakující se vzorce chování, tak bude jednodušší s tím pracovat. Nebojujte se svým tělem, ale naslouchejte mu a respektujte ho. Vaše tělo není popelnice, do které naházíte všechno možné, ale vybírejte si. Pokud máte nepřekonatelnou chuť na něco, co není příliš zdravé, tak si to s plným vědomím dejte, aniž byste se pak cítili provinile a užijte si to. Pokud víte, že jsou jídla, u kterých jste k nezastavení, tak si je domů nekupujte a nechte to jen na výjimečné události. Jednou za čas se opravdu nic nestane, když do sebe nacpete, co vám pod ruku přijde. Každopádně zkuste do sebe dát co nejvíce čerstvých potravin a co nejméně polotovarů.
Cesta k intuitivnímu stravování není jednoduchá a pro některé může být i hodně dlouhá, ale není ztracená. Začněte postupně a pomalu, není potřeba do toho hned vlítnout a vše zase přehnaně analyzovat.
Doufám, že jsem vám ještě víc nezamotala hlavu. Kdybyste měli jakékoli otázky, tak mě neváhejte kontaktovat.
Krásný víkend,
Dom
Napsat komentář