
Víte, co to jsou adaptogeny a užívali jste je někdy? V dnešní uspěchané době by se mohly hodit 🙂
Termín adaptogen vytvořil ruský vědec Nikolaj Lazarev v roce 1947 a tento pojem označuje rostlinné produkty, které zvyšují odolnost organismu proti stresovým situacím. Ty stresové situace mohou být způsobeny různými příčinami, jako jsou: zranění, tělesná únava, úzkost. Jsou to jedinečné látky, které mají schopnost udržovat rovnováhu hormonů a imunitního systému. Pomáhají organizmu udržovat homeostázu neboli stabilní vnitřní prostředí. Mimo jiné mají také antioxidační účinek, posilují metabolismus, podporují přenos energie, urychlují léčebné a regenerační procesy, zpomalují proces stárnutí a degenerativní procesy, zlepšují kondici nervového systému, mají protizánětlivý účinek, působí stimulačně na psychiku (zlepšují odolnost vůči psychické zátěži), posilují pracovní a fyzickou výkonnost, posilují libido a celkově zvyšují energii.
Otázkou teď je, který adaptogen vlastně vybrat? Vybrala jsem pro vás 5 bylin, které adaptogeny jsou, tak pojďme na ně. Celkově jich je samozřejmě zase víc, ale není potřeba se hned zahltit. Co musím ještě zmínit je to, a to platí u všech bylin, že je potřeba vždy si ověřit, jestli nemá nějaké kontraindikace. Primárně pokud berete nějaké léky. Těhotné ženy by se měly vyhýbat tinkturám s obsahem alkoholu a bylinám, které by mohly mít na plod a miminko jakýkoliv negativní vliv. Celkově se vždy poraďte se svým lékařem, pokud si nejste jistí.
Schizandra čínská neboli Klanopraška čínská (Schisandra chinensis) – je přirozeně rozšířena v Asii, jak již napovídá sám název. Tato rostlinka je skvělá na zmírnění stresu, únavy, fyzického vyčerpání, únavového syndromu. Následně působí na různé jaterní poruchy jako je toxicita, hepatitida, poškození jater či další nedostatečnosti. Napomáhá při poruchách nervového systému a zlepšení koncentrace a paměti. Působí také proti průjmu způsobeného stresem. Kontraindikací může být těhotenství (kromě samotného porodu, kdy tonizuje děložní hrdlo.)
Ženšen pravý neboli Všehoj léčivý (Panax ginseng) – o ženšenu jste nejspíš už slyšeli. Já si jednou koupila ženšenový čaj a moc mi teda nejel 🙂 To jsem však ještě netušila, co se v něm vůbec skrývá. Je totiž vynikající na: časté infekce, chronické záněty, vysoký cholesterol, krevní tlak, funguje jako prevence a léčba vředů a zánětů, povzbuzuje organizmus k větší psychické vyrovnanosti, proti únavě a depresi, mimo jiné také u mužů ovlivňuje hodnoty spermií, impotenci či erektilní dysfunkci. Takže fajnová bylina pro muže 😉 Neměl by se naopak používat při akutní horečce, hypokalémii (nedostatek draslíku v krvi), v těhotenství a pokud někdo bere warfarin či dioxin.
Rehmánie lepkavá (Rehmannia glutinosa) – opět původem z Číny. Je skvělá na vyčerpání, únavu, úzkost či dlouhodobý stres. Skvěle působí při onemocnění ledvin a nadledvinek (regenerační), alergiích, kopřivce, kožních onemocnění (lupénka, ekzémy), astmatu či horečkách, a pokud někdo trpí na afty, tak lze také užít. Kontraindikace není známá, i když u některých jedinců se mohou objevit otoky.
Rozchodnice růžová (Rhodiola rosea) – je to jediný druh rhodioly, který roste také v ČR. Tato bylina působí proti fyzické i psychické únavě, chronickému stresu, únavě či slabosti, stimuluje imunitní systém, zlepšuje paměť, působí proti depresím. Pozor, u mužů při dlouhodobém užití může působit jako afrodiziakum 🙂 Je velice vhodná pro ženy, protože zvyšuje fertilitu a působí proti chudokrevnosti. Opět neužívat při těhotenství nebo při kojení a není vhodná pro děti do 3 let.
Withanie opojná (Withania somnifera) neboli Ashvaganda – skvělá bylina na fyzickou i duševní vyčerpanost, stres, stavy úzkosti, podporu imunitního systému (proti zlatému stafylokokovi), napomáhá regeneraci organizmu při odvykání návykových látek, působí proti chronickým zánětům či anemii. Je to tedy bylina protizánětlivá, sedativní, hypotenzivní a působí jako nervové tonikum. Pokud se užívá ve vysokých dávkách, tak může způsobovat podráždění zažívacího traktu.
Pokud byste měli jakýkoliv dotaz nebo jste chtěli tip na další adaptogenní byliny, tak dejte vědět a velmi ráda doplním.
Mějte se krásně a užijte si nadcházející víkend,
D.
Napsat komentář