
Hezký den přeji,
I když je technicky vzato stále podzim, tak já už to beru tak, že je prostě zima. Když ráno musím škrábat skla na autě, tak to prostě už není podzim. Je to přesně čas, kdy začínají různá nachlazení, angíny či chřipky.
Pokud na vás něco leze, tak jak se léčíte? Koupíte v lékárně paralen, vyležíte to, nebo valíte pěkně do práce a jedete stále naplno? Nebo nasadíte zázvorové čaje s medem a citronem? Právě takové různé nachlazení, rýmy, angíny, záněty dutin vznikají nedostatečnostmi našeho imunitního systému, a pokud je náš imunitní systém oslaben, tak jsme ke všem neduhům náchylnější a stačí, že si někdo vedle nás jednou kýchne. K takovému nachlazení člověk může jednoduše přijít i pokud pracuje v open space kancelářích, kde vzduch proudí pouze klimatizací a stačí, že je někdo nemocný v prvním patře, tak se to klidně dostane i o několik pater výš a je to hned.
Dnes pro vás mám tip na 5 bylin, které posílí vaši imunitu a obranyschopnost vašeho organismu. Byliny se dají skvěle kombinovat pro podporu svého účinku. Berte prosím na vědomí, že tohle nejsou všechny byliny na podporu imunity, ale pokud budete mít tyhle jako základ ve vaší domácnosti, tak budou bohatě stačit a všem podzimním rýmám, chřipkám a nachlazením se můžete vyhnout či je alespoň zmírnit.
Třapatka nachová (echinacea purpurea) – je vynikající bylina na nachlazení, rýmu, angínu, virové infekce, nedostatky imunitního systému, alergie, nebo také na onemocnění kůže, hojení ran či akné. Echinacea je protizánětlivá a antibakteriální, protialergická, antiseptická a také imunostimulační. Na začátku nemoci je skvělé ji kombinovat s vitamínem C. U hodně vysokých teplot ji, nicméně nikdy nekombinujte s paracetamolem. Můžete ji užít ve formě odvaru nebo jako tinkturu.
Bez černý (sambucus nigra) – je skvělý na kašel, záněty dutin, rýmu a nachlazení, angínu, chřipku či katar nosohltanu. Bez podporuje pocení, zabraňuje tvorbě katarů a podporuje vykašlávání. Dobře také působí ve formě obkladu na bolesti břicha nebo kloubů. Používá se ve formě nálevu nebo tinktury. Samotné plody bezu působí jako analgetikum, např. při bolestech trojklaného nervu nebo kloubů.
Česnek (allium sativum) – kdo by neznal česnek, i když ne vždy si uvědomujeme jeho léčivé účinky. Česnek je skvělý na chřipku, infekce horních i dolních cest dýchacích, působí na různé nedostatky imunitního systému – streptokok, Helicobakter pylori, kandida, stafylokok zlatý a následně působní také na nedostatky kardiovaskulárního systému jako je hypertenze. Česnek je také skvělý proti plísním, bakteriím, je antioxidační a imunomodulační a také působí proti infekčnímu průjmu. Čerstvý česnek by se neměl aplikovat u osob se zánětem trávicího traktu nebo u osob se žlučníkovými problémy. Může se aplikovat ve formě kapslí. Pokud jíme čerstvý česnek, tak aby se mohl projevit v plné síle, tak bychom ho měli nakrájet a teprve po 15 minutách bychom ho měli přidávat do hotového jídla (případně zahřívat max. 2-3 minuty).
Rakytník (hippophae rhamnoides) – asi určitě ho také všichni znáte a víte, že je výborný na onemocnění horních cest dýchacích? Rozpouští totiž hleny. Dále je skvělý opět na rýmu a nachlazení, zažívací trakt, kloubní problémy, stres, únavu, krevní oběh či infekční hepatitidu. Stimuluje naši imunitu, působí protizánětlivě, jako adaptogen nebo tonikum (zklidňující). Olej z rakytníku je hojivý a působí také při popáleninách. Dá se konzumovat ve formě nálevu nebo tinktury a vně se používá ve formě oleje nebo masti.
Kozinec blanitý (astragalus membranaceus) – kozinec je bylina vynikající na chronické nemoci dýchacího ústrojí, nedostatky imunitního systému, slabost, stárnutí organismu (díky látce cykloastragenolu může zpomalit nástup stárnutí buněk), hypertenzi, astma, menopauzu, noční pocení, pomalu se hojící rány či také zlepšení paměti. Je to bylina imunostimulační, adaptogenní, diuretická a působí jako tonikum. Kozinec by se neměl užívat v akutní fázi nemoci (užívat pouze v chronické fázi), nebo pokud berete léky na potlačení imunity. Opět užíváme ve formě odvaru nebo tinktury.
Já ráda používám různé kombinace bylin ve formě tinktury, ale v zimě si ráda uvařím čaj, takže je to na vás, jakou formu preferujete.
Mějte se krásně a hlavně nezmrzněte 🙂
D.
Děkiji 🥰🍀 👍